Mavi tur, Türkiye’de hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken turlar arasındadır. Üç yanı denizlerle çevrili olan ülkemizde deniz turizminin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında mavi tura çıkan ve mavi turu önemseyen kişilerin de yadsınamaz bir sayıda olduğunu ifade edebiliriz.

Deniz tutkunu olan ve mavi tura çıkmayan isteyen kişilerin bu eşsiz deneyimi yaşamadan önce bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Şimdi gelin bu noktaları hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Mavi Tura Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mavi tura çıkmadan önce mayo, güneş kremi, bikini, gözlük gibi tur sırasında yanınızda bulunması gerekenleri mutlaka yanınızdan ayırmamalısınız. Mavi tura çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri ve yanınıza almanız gerekenleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

 • Mavi tura çıkmadan önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken en önemli konu ayakkabı tercihidir. Sert tabanlı ya da topuklu ayakkabı tercihi tatilinizi kabusa çevirebilir. Bu nedenle sandalet ya da terlik gibi yumuşak tabanlı tercihler sizin için daha iyi olacaktır.
 • Çocuklarınızın ya da sizin düzenli olarak kullandığınız ilaçları yanınızdan ayırmamalısınız.
 • Deniz tutması durumuna karşı yanınızda ilaç bulundurmanız yararlı olacaktır.
 • Seyahatiniz sırasında iki adet havlu ve altı lastikli terliklerinizin bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Mavi tur sırasında keyifli vakit geçirirken zaman zaman hafif esen rüzgarların etkisi ile günün yorgunluğunu dinlenerek geçirmek isteyebilirsiniz. Boş zamanlarınızı değerlendirmek için yanınıza birkaç kitap almanız doğru bir tercih olabilir.
Tur Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mavi tur sırasında da dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Söz konusu konular genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Mavi tura ailenizle gidiyorsanız küçük çocuklarınız için endişelenmeniz doğaldır. Teknelerde güvenlik önlemleri had safhada olsa da ebeveynler olarak endişelerinizi kontrol etmek adına çocuklarınızı yanınızdan ayırmayın. Güvenlik için kaptanın uyarılarını da mutlaka dikkate alın.
 • Yaşam alanlarımızın hemen hepsinde olduğu gibi teknede de tuvalet tıkanıklığı sorunu yaşanabilir. Hem sizin hem de diğer mavi tur yolcularının konforu için tuvaletlere yabancı maddeler atmamaya özen gösterin.
 • Mavi tura büyük bir valiz ile gitmeyin. Mavi tur sırasında yazlık kıyafetlerinizi küçük bir valize sığdırmaya özen gösterin. Çünkü kamaranızı daraltacak ve teknede hareket imkanınızı kısıtlayacak büyük bir valize ihtiyacınız olmaz.
 • Teknede güneşlenme alanlarında dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Güneşlenmeyi seviyor ve güneşin altında bol vakit geçirmek istiyorsanız güneşten korunmak için koruyucu ekipmanları yanınıza almayı unutmamalısınız.
 • Teknede elektrik ve su tasarrufuna dikkat etmelisiniz. Kaynaklar oldukça yeterli olsa da çevreyi kirletmemek ve enerji verimliliğine katkı sağlamak faydalı olacaktır.
 • Teknede tütün mamulleri kullanmak güvertede serbest olsa da kamara ve kabinlerde yasaktır. Güvenlik ve konfor açısından bu duruma dikkat etmelisiniz.

Tüm detayları dikkate alarak ve Captain Fargo kaptanlarının da yardımı ile harika bir deneyim sizi bekliyor diyebiliriz!